| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 4f62ef0625628e52d56779803805ca125ce34230 |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T23:42:03Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T23:50:40.819678161Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260401.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260401.12/0 |
| upload-time | 2026-04-01T05:23:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.29GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.01GB ±40% |
| [Geomean] | 3.70GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.11GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.66GB ±42% |
| [Geomean] | 5.08GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.98GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.55GB ±21% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 212M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.4M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 208M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.97M ±115% |
| [Geomean] | 77.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.29G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.72G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.97G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.61G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 569M ±195% |
| [Geomean] | 3.39G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 155M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.46M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.43M ± 3% |
| [Geomean] | 42.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 324M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.1M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 45.2M ±95% |
| [Geomean] | 181M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35G ±79% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.72G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 111M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.60G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.27G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 80.9M ±97% |
| [Geomean] | 703M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.65k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 804k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 806k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 459k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.36M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.75M ±182% |
| [Geomean] | 27.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 994M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.10G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 568M ±195% |
| [Geomean] | 2.71G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 112M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.63M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.5M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.3M ±147% |
| [Geomean] | 78.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.28G ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 82.6M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 440M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 56.6M ±130% |
| [Geomean] | 227M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 803k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 805k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |