| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | a91e9fa1de84e6e831861b9636630766b48177a5 |
| experiment-commit-time | 2026-04-24T16:42:45Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-26T05:25:03.439688314Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260426.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260426.18/0 |
| upload-time | 2026-04-26T12:12:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.7µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.78GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.70GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.50GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.35GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.49GB ±10% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.98GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.33GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.92GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.31GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.84GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 571M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 431M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 556M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±14% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.40G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.9G ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.84G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.4G ±52% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±47% |
| [Geomean] | 293M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 822M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 426M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 752M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 408M ±19% |
| [Geomean] | 703M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.91G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.34G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.85G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.50G ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.04G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.67G ±91% |
| [Geomean] | 3.98G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 663k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 669k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.5k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 4% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.3G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.31G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.0G ±68% |
| [Geomean] | 14.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 120M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 174M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 171M ±49% |
| [Geomean] | 146M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 310M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 317M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 314M ±14% |
| [Geomean] | 314M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.53G ±199% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.04G ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.39G ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.75G ±177% |
| [Geomean] | 1.66G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.08k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 720k |