| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | d75902b195616770e6dd3f502c62e0dc50b838f6 |
| experiment-commit-time | 2026-04-23T15:23:24Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-26T07:51:01.77821532Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260426.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260426.20/0 |
| upload-time | 2026-04-26T14:41:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.9µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.5µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.49GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.53GB ±12% |
| [Geomean] | 5.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.70GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.30GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 448M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 559M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 303M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 570M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 296M ±11% |
| [Geomean] | 422M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.3G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.7G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.14G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.1G ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.2G ±44% |
| [Geomean] | 12.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±33% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 872M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.14G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 461M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 869M ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 448M ±27% |
| [Geomean] | 752M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.85G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.53G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.45G ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.89G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.53G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.54G ±83% |
| [Geomean] | 4.37G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.87k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 668k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.8k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 177M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 4% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.2G ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.1G ±66% |
| [Geomean] | 16.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 205M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 167M ±40% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 311M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±12% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.27G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.35G ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.25G ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.20G ±108% |
| [Geomean] | 1.47G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.88k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 703k |