| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b9e1876c1155b38e8a61b49d017cf0ad9300d2cf |
| experiment-commit-time | 2026-04-23T15:23:17Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-26T12:17:42.326244627Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260426.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260426.22/0 |
| upload-time | 2026-04-26T19:04:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.57GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.47GB ±10% |
| [Geomean] | 5.79GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.94GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.32GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.84GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 539M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 287M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 558M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 276M ±13% |
| [Geomean] | 407M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.0G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.10G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.1G ±64% |
| [Geomean] | 10.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 338M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 226M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 394M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±24% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 805M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 994M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 440M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 962M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 398M ±20% |
| [Geomean] | 690M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.33G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.37G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.62G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.92G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.05G ±162% |
| [Geomean] | 3.60G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 663k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 664k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.5k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 180M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 4% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.8G ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.34G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.4G ±75% |
| [Geomean] | 14.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 187M ±28% |
| [Geomean] | 162M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 303M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 332M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±16% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.63G ±123% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.26G ±156% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 727M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 528M ±40% |
| [Geomean] | 941M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 720k |