| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ca10097f29d99ba3d18ad4ca38b497be3715951e |
| experiment-commit-time | 2026-04-26T15:43:24Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-26T15:50:37.892772317Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260426.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260426.24/0 |
| upload-time | 2026-04-26T21:24:56Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.44GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24GB ±26% |
| [Geomean] | 3.82GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.47GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.76GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.53GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.14GB ±31% |
| [Geomean] | 5.44GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.08GB ±21% |
| [Geomean] | 7.50GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 217M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 229M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.1M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 216M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 227M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.1M ±58% |
| [Geomean] | 95.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.54G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.55G ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.67G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.13G ±90% |
| [Geomean] | 4.47G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.73M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 186M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.70M ± 7% |
| [Geomean] | 43.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.0M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.9M ±50% |
| [Geomean] | 219M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.83G ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 167M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32G ±83% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.64G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 122M ±50% |
| [Geomean] | 881M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.53k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 780k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.8M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.31M ±79% |
| [Geomean] | 39.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.56G ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.13G ±91% |
| [Geomean] | 3.98G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 98.4M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.3M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.42M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.5M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.0M ±71% |
| [Geomean] | 110M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 648M ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 127M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 940M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 93.6M ±65% |
| [Geomean] | 291M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 778k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |