| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 3b345adf2c58d2275d57afbc99ead644b29e61b0 |
| experiment-commit-time | 2026-04-24T16:47:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-25T18:09:26.326820726Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260426.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260426.4/0 |
| upload-time | 2026-04-26T00:56:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.8µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.76GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.49GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.49GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.77GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.75GB ± 2% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.26GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.98GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.51GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 445M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 561M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 283M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±12% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.20G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4G ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.45G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.0G ±13% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 349M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 181M ±35% |
| [Geomean] | 296M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 822M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 425M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 783M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 414M ±19% |
| [Geomean] | 706M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.17G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.42G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.43G ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.51G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.06G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.69G ±77% |
| [Geomean] | 4.15G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8k ± 3% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 181M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 5% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8G ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.69G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.2G ±53% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 155M ±41% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 310M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 305M ±15% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.32G ±123% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.72G ±142% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34G ±95% |
| [Geomean] | 1.52G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 715k |