| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 879b659ae074bc135d711d45315dabeb27a5aceb |
| experiment-commit-time | 2026-04-27T03:32:01Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-27T03:39:39.298698085Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260427.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260427.11/0 |
| upload-time | 2026-04-27T10:26:32Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.6µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.80GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.71GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.82GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.70GB ± 3% |
| [Geomean] | 5.83GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.45GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.01GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.37GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.49GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.85GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 546M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 276M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 560M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 279M ±10% |
| [Geomean] | 407M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.75G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.54G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.3G ±13% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 184M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 365M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 189M ±38% |
| [Geomean] | 286M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 819M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.14G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 398M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 815M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 404M ±29% |
| [Geomean] | 716M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.95G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.96G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.27G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.85G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.97G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.14G ±122% |
| [Geomean] | 3.96G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 671k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 675k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.5k ± 1% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 3% |
| [Geomean] | 196M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.8G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.8G ±76% |
| [Geomean] | 16.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 161M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 166M ±39% |
| [Geomean] | 144M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 314M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 302M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 313M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300M ±17% |
| [Geomean] | 307M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.72G ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.67G ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±129% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.64G ±178% |
| [Geomean] | 1.49G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 717k |