| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 5e45c1df653dd2ef344781a77b66efa22104dcc7 |
| experiment-commit-time | 2026-04-27T03:32:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-27T03:40:09.230149368Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260427.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260427.12/0 |
| upload-time | 2026-04-27T10:31:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.8µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.63GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.79GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.36GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.42GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.80GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 446M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 554M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 288M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 433M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 554M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 294M ±14% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.51G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.8G ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.13G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.3G ±16% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 209M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±36% |
| [Geomean] | 297M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 822M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 451M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 782M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 431M ±21% |
| [Geomean] | 722M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.89G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.07G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.40G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.72G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.46G ±71% |
| [Geomean] | 4.14G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 676k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 685k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8k ± 3% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 175M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 173M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 4% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.6G ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.0G ±50% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 174M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 174M ±40% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 330M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 331M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±12% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.33G ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 869M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.39G ±147% |
| [Geomean] | 1.49G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.07k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 715k |