| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | efa1eecc7d82db178f32f15b1070e45666be4237 |
| experiment-commit-time | 2026-04-27T14:36:06Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-27T14:44:02.071586272Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260427.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260427.18/0 |
| upload-time | 2026-04-27T21:36:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.1µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.64GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.32GB ±13% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.79GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.39GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.77GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.37GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.16GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 565M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 280M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 569M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 286M ±11% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.75G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.3G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.37G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.7G ±80% |
| [Geomean] | 11.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 360M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 193M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ±34% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 829M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 409M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 819M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 435M ±19% |
| [Geomean] | 719M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.68G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.96G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.43G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.39G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.99G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.05G ±135% |
| [Geomean] | 3.77G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 667k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 665k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 177M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 4% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.8G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.58G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.5G ±101% |
| [Geomean] | 14.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 169M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 191M ±43% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 326M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 309M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 332M ±14% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.25G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.60G ±143% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 839M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.33G ±162% |
| [Geomean] | 1.22G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 713k |