| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 1d23a4caa167aee586191a93ba2fafb397da88f0 |
| experiment-commit-time | 2026-04-27T16:04:12Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-27T16:10:38.466598614Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260427.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260427.19/0 |
| upload-time | 2026-04-27T21:46:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.44GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.40GB ±30% |
| [Geomean] | 3.87GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.41GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.37GB ±35% |
| [Geomean] | 5.39GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.30GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.27GB ±23% |
| [Geomean] | 7.45GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 240M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.0M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 237M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.4M ±60% |
| [Geomean] | 99.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.64G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.88G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.16G ±89% |
| [Geomean] | 4.42G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.04M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.00M ± 7% |
| [Geomean] | 45.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 85.6M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 391M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 77.8M ±52% |
| [Geomean] | 223M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.29G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 142M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.51G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.74G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 132M ±52% |
| [Geomean] | 923M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 759k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 2% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.2M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.0M ±79% |
| [Geomean] | 40.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19G ±90% |
| [Geomean] | 3.75G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 96.7M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.2M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.38M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.1M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 203M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 56.7M ±69% |
| [Geomean] | 110M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.28G ±183% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 113M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.41G ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 105M ±66% |
| [Geomean] | 382M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 757k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 763k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |