| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | d79a0079f595757443833ff081d131b7135a5ca0 |
| experiment-commit-time | 2026-04-27T16:47:16Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-27T16:55:03.276351409Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260427.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260427.25/0 |
| upload-time | 2026-04-27T23:42:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 91.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 91.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.80GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.51GB ±11% |
| [Geomean] | 5.77GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.94GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.06GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.33GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.82GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 270M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 447M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 551M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 287M ±10% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.58G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.72G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.6G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.49G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.4G ±65% |
| [Geomean] | 10.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 360M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±34% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 778M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 956M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 404M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 809M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 419M ±24% |
| [Geomean] | 684M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.97G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.99G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.98G ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.07G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.57G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.11G ±124% |
| [Geomean] | 3.86G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.9k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 653k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 660k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.7k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 227M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 3% |
| [Geomean] | 196M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.37G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.7G ±68% |
| [Geomean] | 13.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 175M ±35% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 321M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ± 9% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 842M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.28G ±141% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 882M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.37G ±136% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 720k |