| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5e45c1df653dd2ef344781a77b66efa22104dcc7 |
| experiment-commit-time | 2026-04-27T03:32:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-27T03:37:40.455819934Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260427.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260427.5/0 |
| upload-time | 2026-04-27T09:10:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.24GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.12GB ±32% |
| [Geomean] | 3.74GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90GB ±31% |
| [Geomean] | 5.13GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.81GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.53GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.83GB ±16% |
| [Geomean] | 7.22GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 216M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.9M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 221M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.3M ±72% |
| [Geomean] | 82.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.57G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 966M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.41G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 778M ±159% |
| [Geomean] | 4.12G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 149M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 186M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80M ± 0% |
| [Geomean] | 42.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.6M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 334M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 54.1M ±71% |
| [Geomean] | 191M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.18G ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.34G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 105M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.38G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.27G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.2M ±67% |
| [Geomean] | 750M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.59k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 794k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 792k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.41M ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.08M ±111% |
| [Geomean] | 29.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 942M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 765M ±163% |
| [Geomean] | 3.38G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.3M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.4M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.33M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.6M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 32.8M ±104% |
| [Geomean] | 83.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.27G ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 76.9M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.5M ±86% |
| [Geomean] | 286M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 792k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 791k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |