| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 879b659ae074bc135d711d45315dabeb27a5aceb |
| experiment-commit-time | 2026-04-27T03:32:01Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-27T03:38:05.852426024Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260427.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260427.6/0 |
| upload-time | 2026-04-27T09:10:41Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.30GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.25GB ±28% |
| [Geomean] | 3.78GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.10GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.03GB ±30% |
| [Geomean] | 5.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.96GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.94GB ±19% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 215M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.7M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 217M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 212M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.8M ±66% |
| [Geomean] | 84.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.45G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.83G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 989M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.02G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03G ±121% |
| [Geomean] | 3.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.73M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.70M ± 7% |
| [Geomean] | 43.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 329M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 330M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.4M ±52% |
| [Geomean] | 194M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.38G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.10G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 122M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.38G ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.99G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 109M ±54% |
| [Geomean] | 785M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.61k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 791k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 799k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 2% |
| [Geomean] | 457k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.47M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.43M ±87% |
| [Geomean] | 31.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 976M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±132% |
| [Geomean] | 3.43G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 101M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.55M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 42.4M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 38.1M ±76% |
| [Geomean] | 87.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 569M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.8M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 777M ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 80.0M ±78% |
| [Geomean] | 239M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 2% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 791k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 798k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.16M |