| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 5fb2392a6f8371b98a3f8f7327ddafd721cf0ec5 |
| experiment-commit-time | 2026-04-27T22:54:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-27T23:00:52.292074945Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260428.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260428.10/0 |
| upload-time | 2026-04-28T04:43:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.09GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.97GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.28GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.26GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.07GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.05GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.94GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.47GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.5GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.35GB ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.17GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.58GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.49GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.9M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.86M ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.89M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 51.1M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.40M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.90M ±14% |
| [Geomean] | 11.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.48G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 848M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.18G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.84G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 850M ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±10% |
| [Geomean] | 1.78G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.8M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.1M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.66M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 190M ±112% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.91M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 131M ±131% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.05M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.53M ± 3% |
| [Geomean] | 11.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 385M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 76.5M ±174% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.60M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 366M ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 97.3M ±150% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.28M ±10% |
| [Geomean] | 52.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.42M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.42M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12M ± 4% |
| [Geomean] | 2.75M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 822M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 818M ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 973M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 471k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 875k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.17M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ±25% |
| [Geomean] | 1.02M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |