| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | c0dfc5cb1c0d53d56153fdf809b6b676986a35d2 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:02:09Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T11:14:26.00099784Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.102 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.102/0 |
| upload-time | 2026-04-30T16:56:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.25GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.40GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.96GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.35GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.15GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.91GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.15GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 9.95GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.60GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.60GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 62.0M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 9.85M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.68M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 64.3M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.4M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.40M ±48% |
| [Geomean] | 16.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.85G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.52G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.34G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.74G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.12G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.45G ±57% |
| [Geomean] | 2.44G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.7M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.9M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| [Geomean] | 3.57M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 198M ±112% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 9.80M ±167% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.28M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 241M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 39.4M ±230% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.30M ± 4% |
| [Geomean] | 21.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 362M ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 174M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.11M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 389M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 246M ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.15M ±25% |
| [Geomean] | 68.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 504k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.82M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.59M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.37M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.16M ±51% |
| [Geomean] | 4.18M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.38G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.33G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.07G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.45G ±57% |
| [Geomean] | 1.53G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 590k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 630k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 494k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.78M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 775k ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.30M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 887k ±58% |
| [Geomean] | 1.30M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 27.9k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 877k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |