| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 76c2c9b32a58c22b01a589c580bcc70d78668e82 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T15:58:58Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T10:51:25.618620323Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.106 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.106/0 |
| upload-time | 2026-04-30T17:43:55Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.4µs ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.6µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.7µs ± 4% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.08GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.48GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.55GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.38GB ±11% |
| [Geomean] | 5.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.79GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.24GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 560M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 298M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 564M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 305M ±12% |
| [Geomean] | 421M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.19G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.3G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.29G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.4G ±60% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 362M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 355M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 221M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 223M ±25% |
| [Geomean] | 308M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 815M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 443M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 795M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 478M ±19% |
| [Geomean] | 736M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.49G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.54G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.25G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.00G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.66G ±122% |
| [Geomean] | 3.92G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 4% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 671k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.0k ± 4% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 179M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 5% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.7G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.9G ±72% |
| [Geomean] | 15.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 196M ±38% |
| [Geomean] | 161M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 326M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 307M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 336M ±10% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23G ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.37G ±204% |
| [Geomean] | 1.15G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 4% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 4% |
| [Geomean] | 707k |