| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 37b75cc637b4f967d47762606af0889cb35209d4 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:18:55Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T12:31:22.949338515Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.107 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.107/0 |
| upload-time | 2026-04-30T17:50:19Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.26GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.41GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.50GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.42GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.40GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.8M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.66M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.01M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 37.4M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.69M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.16M ±20% |
| [Geomean] | 9.82M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.34G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.08G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.37G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.28G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10G ±35% |
| [Geomean] | 1.93G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.20M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.43M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.50M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.22M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.48M ± 5% |
| [Geomean] | 1.98M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 72.6M ±235% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.07M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.57M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 151M ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.92M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.25M ±13% |
| [Geomean] | 11.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 237M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.21M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 25.6M ±244% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.84M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 19.5M ±212% |
| [Geomean] | 31.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.04M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.18M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.24M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.17M ±94% |
| [Geomean] | 3.16M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.08G ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.09G ±35% |
| [Geomean] | 1.13G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 688k ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 580k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 630k ±37% |
| [Geomean] | 610k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |