| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 3ac09d0ab60eb7e48cbcf93771a83079d59bb31b |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:16:34Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T14:13:20.710088406Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.122 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.122/0 |
| upload-time | 2026-04-30T19:50:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.46GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.75GB ± 7% |
| [Geomean] | 3.95GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.79GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.79GB ± 3% |
| [Geomean] | 5.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.58GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.57GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 228M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.4M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 226M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.5M ±18% |
| [Geomean] | 104M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.97G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.65G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.94G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.57G ±23% |
| [Geomean] | 5.06G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.98M ±13% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.5M ±16% |
| [Geomean] | 231M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.13G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 165M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.60G ±84% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.88G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±12% |
| [Geomean] | 990M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8k ± 0% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.5M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.3M ±24% |
| [Geomean] | 46.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.64G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.7G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.62G ± 5% |
| [Geomean] | 4.84G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 103M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 86.4M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.32M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 203M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.5M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.0M ±23% |
| [Geomean] | 122M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 882M ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 140M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.23G ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 139M ±32% |
| [Geomean] | 382M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |