| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 17bd5ab8c650155dd2bd09f7005726552639eea0 |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T15:14:48Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T15:27:23.73131631Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.126 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.126/0 |
| upload-time | 2026-04-30T21:00:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.82GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.39GB ±28% |
| [Geomean] | 3.93GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.39GB ±32% |
| [Geomean] | 5.46GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.55GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.25GB ±14% |
| [Geomean] | 7.52GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 231M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.7M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 230M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.4M ±76% |
| [Geomean] | 99.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.67G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.57G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.68G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.37G ±78% |
| [Geomean] | 4.54G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 198M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.74M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 177M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.66M ±13% |
| [Geomean] | 45.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 96.5M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 77.8M ±56% |
| [Geomean] | 223M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.19G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.38G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 165M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.57G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.12G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 145M ±51% |
| [Geomean] | 881M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.3M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.5M ±89% |
| [Geomean] | 43.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.57G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.38G ±77% |
| [Geomean] | 4.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 122M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 6.07M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.7M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 210M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.0M ±77% |
| [Geomean] | 117M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 451M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 137M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 410M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 119M ±65% |
| [Geomean] | 234M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |