| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 17bd5ab8c650155dd2bd09f7005726552639eea0 |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T15:14:48Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T15:23:29.261246432Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.128 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.128/0 |
| upload-time | 2026-04-30T21:05:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.15GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.39GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.23GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.30GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.17GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.54GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.70GB ±10% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.6M ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.73M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.69M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.0M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.74M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.88M ±15% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.80G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.35G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.07G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.69G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.01G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ±20% |
| [Geomean] | 1.95G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.8M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.84M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.3M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.83M ± 4% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 151M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.78M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.53M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 169M ±128% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.34M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.54M ± 2% |
| [Geomean] | 12.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 453M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 140M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.36M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 388M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 81.0M ±231% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.29M ± 5% |
| [Geomean] | 57.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.54M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.91M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.87M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10M ±29% |
| [Geomean] | 3.10M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.07G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 966M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ±20% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.57M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 822k ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.43M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 812k ±14% |
| [Geomean] | 1.11M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |