| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | f0f2768dffeecf1d68e9a126e41775158f110418 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T15:13:17Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T14:38:02.383433864Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.130 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.130/0 |
| upload-time | 2026-04-30T21:29:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.41GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.71GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.33GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.53GB ±15% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.85GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.35GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.22GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.30GB ±11% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 448M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 554M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 296M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 565M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 283M ±13% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.65G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.34G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.2G ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.64G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.5G ±46% |
| [Geomean] | 10.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±15% |
| [Geomean] | 308M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 455M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 802M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 428M ±33% |
| [Geomean] | 733M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.11G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.05G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.13G ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.07G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.29G ±146% |
| [Geomean] | 3.94G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 661k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.7k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 175M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 4% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.92G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.0G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.9G ±49% |
| [Geomean] | 14.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±41% |
| [Geomean] | 167M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 314M ± 9% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 990M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.33G ±142% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 964M ±151% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 3% |
| [Geomean] | 712k |