| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 32a7f800201a283f4d7f3445f3a2253ff9038af8 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:02:58Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T14:40:39.070368016Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.131 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.131/0 |
| upload-time | 2026-04-30T21:31:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.5µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 4% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.62GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.59GB ±12% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.85GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.72GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.08GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.31GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 290M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 281M ±22% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.38G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.4G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.56G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.48G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7G ±31% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 214M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 390M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 225M ±12% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 428M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 825M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 431M ±32% |
| [Geomean] | 722M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.81G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.99G ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.01G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.09G ±152% |
| [Geomean] | 4.27G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 4% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 687k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 674k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.2k ± 4% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 177M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 7% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.4G ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.45G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.1G ±31% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 186M ±30% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.23G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.60G ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 876M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49G ±161% |
| [Geomean] | 1.27G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 4% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 4% |
| [Geomean] | 712k |