| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 17bd5ab8c650155dd2bd09f7005726552639eea0 |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T15:14:48Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T17:59:34.495716036Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.141 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.141/0 |
| upload-time | 2026-04-30T23:18:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 37.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.17GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.04GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.41GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.40GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 47.9M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.10M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.71M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 31.4M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.26M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.99M ±40% |
| [Geomean] | 9.53M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.34G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.43G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 993M ±35% |
| [Geomean] | 1.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 1.40M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 224M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.88M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 89.5M ±153% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.93M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.80M ± 0% |
| [Geomean] | 9.16M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 249M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.42M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 15.8M ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.54M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.24M ±125% |
| [Geomean] | 20.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.1k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.62M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.00M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.97M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.97M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08M ±46% |
| [Geomean] | 3.23M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.10G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 980M ±37% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 712k ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 590k ±53% |
| [Geomean] | 578k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |