| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 9d922987bd2fb9a9e2965df4fdee4e9f539caea1 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:16:10Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T20:33:40.02074204Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.15/0 |
| upload-time | 2026-04-30T02:15:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 37.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.44GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.84GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.83GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.13GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.98GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.78GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.14GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.70GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.0GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.13GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.61GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.97GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.58GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 66.9M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 11.8M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.17M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 60.1M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 12.2M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.92M ± 5% |
| [Geomean] | 16.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.88G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.95G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.35G ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.73G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.95G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.29G ±25% |
| [Geomean] | 2.46G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.4M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.77M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.8M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.72M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 232M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 25.7M ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 171M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 13.9M ±262% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43M ± 3% |
| [Geomean] | 21.0M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 281M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 265M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.00M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 357M ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 191M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.91M ± 5% |
| [Geomean] | 70.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 26.9k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.61M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 503k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.86M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.61M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.21M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.29M ±25% |
| [Geomean] | 4.16M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.81G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.34G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.89G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.29G ±25% |
| [Geomean] | 1.56G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 620k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 494k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.37M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.29M ±195% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.54M ±199% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 744k ± 7% |
| [Geomean] | 1.55M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 878k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 879k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |