| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | cbaecb28307649353d08aa1bc3cd6ad0bf724f65 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T19:15:39Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T21:23:26.536680715Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.18/0 |
| upload-time | 2026-04-30T02:57:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.13GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.79GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.86GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.34GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.78GB ± 3% |
| [Geomean] | 5.38GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.93GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.57GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.42GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 230M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.1M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 233M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.7M ± 9% |
| [Geomean] | 95.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.20G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 890M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.37G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.64G ±10% |
| [Geomean] | 4.35G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.94M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.95M ± 5% |
| [Geomean] | 44.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 354M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.9M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.5M ±10% |
| [Geomean] | 216M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.49G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.87G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 121M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.78G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±13% |
| [Geomean] | 911M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.45M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.8M ±13% |
| [Geomean] | 38.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 896M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.63G ±13% |
| [Geomean] | 3.97G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 107M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 108M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.69M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.6M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.1M ±16% |
| [Geomean] | 107M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 951M ±196% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 93.1M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 547M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 134M ±19% |
| [Geomean] | 284M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |