| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | d8cab4c45ac21a76dcd0149f0dcfa12b75daca2c |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:32:21Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T21:06:13.328046386Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.21/0 |
| upload-time | 2026-04-30T03:56:27Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.6µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 92.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.72GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.34GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.58GB ±13% |
| [Geomean] | 5.80GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.94GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.82GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.42GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.84GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 561M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 280M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 447M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 580M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 283M ±20% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.52G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.61G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ±10% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 193M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 222M ±13% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 805M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 426M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 768M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 414M ±26% |
| [Geomean] | 704M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.32G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.80G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.74G ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.46G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.42G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.26G ±126% |
| [Geomean] | 4.05G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 10.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 671k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 647k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.4k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 6% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.93G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.8G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.0G ±54% |
| [Geomean] | 14.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 167M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ±15% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 312M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±11% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 906M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.96G ±146% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 913M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 779M ±124% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 713k |