| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 8191cd88683192e9aa3f3a1c11e841f8f40a9a9d |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T18:17:32Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T22:34:15.730241647Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.22/0 |
| upload-time | 2026-04-30T04:08:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.35GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24GB ±26% |
| [Geomean] | 3.79GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.19GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.06GB ±27% |
| [Geomean] | 5.25GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.09GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.44GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.07GB ±11% |
| [Geomean] | 7.35GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 230M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.6M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 237M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.9M ±68% |
| [Geomean] | 91.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.34G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.61G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.2G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 891M ±96% |
| [Geomean] | 4.27G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.86M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 173M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86M ± 5% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.8M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.7M ±53% |
| [Geomean] | 207M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.01G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 125M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.40G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.11G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 110M ±60% |
| [Geomean] | 862M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 762k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.71M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.29M ±100% |
| [Geomean] | 35.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 868M ±93% |
| [Geomean] | 3.47G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.3M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.45M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 50.0M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 44.2M ±80% |
| [Geomean] | 96.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 795M ±187% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 96.3M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 461M ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 84.0M ±70% |
| [Geomean] | 233M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |