| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 7136366ebf849bad4f77df768c6dc29fbf0d6f86 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T21:11:24Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T21:22:05.057944807Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.23/0 |
| upload-time | 2026-04-30T04:11:49Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6µs ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.1µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.67GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.73GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.82GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.41GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.90GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.51GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.85GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 570M ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 298M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 446M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 554M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 282M ±16% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.37G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.3G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.08G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.3G ±12% |
| [Geomean] | 12.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 218M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±31% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 815M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 450M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 802M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 443M ±36% |
| [Geomean] | 727M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.13G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.82G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.25G ±83% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.41G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32G ±82% |
| [Geomean] | 4.18G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.2k ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 672k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.0k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 229M ± 9% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.6G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.3G ±25% |
| [Geomean] | 16.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±39% |
| [Geomean] | 154M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 311M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 307M ± 9% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 954M ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.59G ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.05G ±77% |
| [Geomean] | 1.36G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24M ± 2% |
| [Geomean] | 716k |