| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 722b68ceca5fdb873efb61426ff4d237c4e30c2c |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T21:07:28Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T21:26:42.543465712Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.24/0 |
| upload-time | 2026-04-30T04:17:32Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.9µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.6µs ± 4% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.38GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.70GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.59GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.85GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.40GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.18GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.91GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 276M ±16% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.82G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.1G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.50G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.84G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3G ± 0% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 224M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 343M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 197M ±28% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 795M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.24G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 460M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 815M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 384M ±27% |
| [Geomean] | 725M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.69G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.08G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.41G ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.46G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.50G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.63G ±114% |
| [Geomean] | 4.01G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 666k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 684k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.1k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 5% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.7G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.45G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.0G ±28% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 196M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 175M ±31% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 317M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 332M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ±13% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.35G ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 951M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.53G ±181% |
| [Geomean] | 1.22G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 4% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 4% |
| [Geomean] | 706k |