| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 9027f0c59ab2c3313018c508723fb875aacab491 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T21:11:18Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T21:41:49.089295395Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.26/0 |
| upload-time | 2026-04-30T04:33:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.75GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.46GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.61GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ±10% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.09GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.35GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 581M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 284M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 571M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 297M ±11% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.68G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.43G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.81G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ±13% |
| [Geomean] | 11.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 216M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ±37% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 789M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 424M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 812M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 447M ±14% |
| [Geomean] | 714M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.62G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.83G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.04G ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.77G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.39G ±82% |
| [Geomean] | 3.98G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 662k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 671k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.4k ± 1% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 6% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.7G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.48G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.0G ±70% |
| [Geomean] | 14.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 191M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 170M ±41% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 817M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.26G ±165% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 976M ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.04G ±104% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 714k |