| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 9d922987bd2fb9a9e2965df4fdee4e9f539caea1 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:16:10Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T07:44:33.13851843Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.89 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.89/0 |
| upload-time | 2026-04-30T14:37:38Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.38GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.62GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.11GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.32GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.58GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 446M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 567M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 448M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 563M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 290M ±11% |
| [Geomean] | 421M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.40G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.0G ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.6G ±21% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 336M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 212M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±29% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 824M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.21G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 465M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 832M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 424M ±23% |
| [Geomean] | 742M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.47G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.01G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.95G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.04G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.38G ±67% |
| [Geomean] | 4.29G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 1% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 682k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 667k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.4k ± 1% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 180M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 174M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 3% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.0G ±73% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 186M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 145M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 175M ±33% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 330M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±15% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.34G ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.74G ±146% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 864M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.90G ±76% |
| [Geomean] | 1.40G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 1% |
| [Geomean] | 705k |