| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | cbaecb28307649353d08aa1bc3cd6ad0bf724f65 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T19:15:39Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T20:18:34.947342566Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.9/0 |
| upload-time | 2026-04-30T01:37:41Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09GB ± 0% |
| [Geomean] | 4.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.47GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.42GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.41GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.45GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.7M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.51M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.35M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.8M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.57M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.36M ±17% |
| [Geomean] | 9.02M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.99G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.91G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.88G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.03M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.44M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.08M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 1.92M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.75M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.42M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.51M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 71.8M ±227% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.46M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.64M ± 9% |
| [Geomean] | 5.62M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 238M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.32M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 13.8M ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.59M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 24.4M ±149% |
| [Geomean] | 27.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.98M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.80M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.02M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.79M ±13% |
| [Geomean] | 3.37M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.11G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.14G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 711k ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 767k ±17% |
| [Geomean] | 637k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |