| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 10434cb4f2129e3a8eb1ff269d4755bda920aac5 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:01Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T09:47:22.914708833Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.94 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.94/0 |
| upload-time | 2026-04-30T15:25:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.53GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.48GB ±32% |
| [Geomean] | 3.90GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.78GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.75GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.41GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.55GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 239M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.4M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 226M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 234M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.7M ±63% |
| [Geomean] | 100M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.40G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.1G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.54G ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.50G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.9G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.58G ±23% |
| [Geomean] | 5.03G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 198M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 149M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.48M ± 5% |
| [Geomean] | 41.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 91.1M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 77.6M ±57% |
| [Geomean] | 223M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.72G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.29G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 161M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.37G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.17G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 155M ± 8% |
| [Geomean] | 1.01G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 767k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.8M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.2M ±80% |
| [Geomean] | 42.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.8G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.57G ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.59G ±20% |
| [Geomean] | 4.85G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 81.2M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.5M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.15M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.2M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 56.7M ±72% |
| [Geomean] | 111M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 132M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 984M ±186% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 130M ±10% |
| [Geomean] | 369M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.13M |