| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 8b2f069b1418039450ea6cb3e85dc386a46d93cc |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:04Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T10:46:05.072258409Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.98 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.98/0 |
| upload-time | 2026-04-30T16:28:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 37.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.67GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.10GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.38GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.97GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.14GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.16GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.26GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.38GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 68.5M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.27M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.13M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 51.0M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.34M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.64M ± 5% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.91G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.61G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.09G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.96G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 911M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ±18% |
| [Geomean] | 1.99G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 23.1M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.70M ± 0% |
| [Geomean] | 3.54M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 224M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.73M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 96.0M ±127% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.40M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 11.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 265M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 135M ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.16M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 252M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 88.9M ±221% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.18M ± 9% |
| [Geomean] | 49.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 26.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.61M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.26M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.36M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.60M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.02M ±17% |
| [Geomean] | 3.26M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.54G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882M ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ±18% |
| [Geomean] | 1.14G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.16M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 844k ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 850k ±18% |
| [Geomean] | 1.19M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |