| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d0aedae1e246cf86f393dee271c81f12e5b11ad5 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:08:50Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T18:40:35.700324605Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.1/0 |
| upload-time | 2026-05-01T00:00:08Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.22GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.57GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.33GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.67GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.45GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 40.7M ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.51M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.5M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.45M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.64M ±28% |
| [Geomean] | 9.62M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.23G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.04G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.40G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.03G ±37% |
| [Geomean] | 1.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.63M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 165M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.08M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.25M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 91.2M ±158% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.14M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.25M ± 8% |
| [Geomean] | 9.44M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 256M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.72M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 12.4M ±171% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 241M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.11M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 20.5M ±196% |
| [Geomean] | 24.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.64M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.03M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.23M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.02M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.31M ±48% |
| [Geomean] | 3.14M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.08G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.02G ±38% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 650k ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 633k ±26% |
| [Geomean] | 591k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |