| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 73f417a37cd467639d1441cb74191d69a5586031 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:57:20Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T22:37:09.812584677Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.19/0 |
| upload-time | 2026-05-01T04:18:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.29GB ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.42GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.08GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.73GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.31GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.79GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 61.5M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 9.03M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.23M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.2M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.16M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.89M ±12% |
| [Geomean] | 13.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.94G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.57G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.40G ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.58G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.43G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 7% |
| [Geomean] | 2.22G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.4M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.65M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 188M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.77M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 173M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.69M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47M ± 3% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 280M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 144M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.72M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 372M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 100M ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.01M ± 3% |
| [Geomean] | 55.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.41M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.74M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.85M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08M ± 6% |
| [Geomean] | 3.74M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.54G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.39G ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.37G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 4% |
| [Geomean] | 1.36G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 900k ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.46M ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ± 0% |
| [Geomean] | 1.08M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |