| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 70e521bdff55b3da1b4bec2bf35222eb8720b2ca |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T21:05:38Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T21:33:36.200147874Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.21/0 |
| upload-time | 2026-05-01T04:22:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.7µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.7µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.76GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.42GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.55GB ±14% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.34GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.21GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.49GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.79GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 553M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 273M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 556M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 280M ±14% |
| [Geomean] | 407M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.13G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.1G ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.94G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.4G ±63% |
| [Geomean] | 11.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 365M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 221M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 214M ±14% |
| [Geomean] | 306M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 757M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 388M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 812M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 421M ±20% |
| [Geomean] | 700M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.58G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.46G ±166% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.55G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.85G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.50G ±125% |
| [Geomean] | 3.45G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 667k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 175M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 3% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.7G ±74% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 205M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 189M ±16% |
| [Geomean] | 163M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±10% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 480M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06G ±83% |
| [Geomean] | 858M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 3% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 3% |
| [Geomean] | 718k |