| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5732f4b76a9dbcbf062d6ed4385b5d4ae4f08f4d |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T22:10:57Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T23:19:37.038116226Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.26/0 |
| upload-time | 2026-05-01T04:38:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.31GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.41GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.41GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.8M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.49M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.34M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.2M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.51M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.56M ±28% |
| [Geomean] | 8.52M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.27G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 893M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.37G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 990M ±22% |
| [Geomean] | 1.79G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.91M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.88M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.39M ± 9% |
| [Geomean] | 1.82M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.72M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.54M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.80M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 68.3M ±220% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.86M ±30% |
| [Geomean] | 5.75M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.08M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 25.5M ±147% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 239M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.57M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.89M ±46% |
| [Geomean] | 25.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.97M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.67M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09M ±35% |
| [Geomean] | 2.93M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 883M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 980M ±25% |
| [Geomean] | 1.03G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 570k ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 610k ±48% |
| [Geomean] | 572k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |