| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 50856a181c0635b51bcb99b1df35e23d02cfacf6 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:54:15Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T00:19:02.552349865Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.29 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.29/0 |
| upload-time | 2026-05-01T05:56:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.84GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.26GB ±25% |
| [Geomean] | 3.91GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.85GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23GB ±28% |
| [Geomean] | 5.46GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.25GB ±11% |
| [Geomean] | 7.53GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 229M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 245M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.9M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 226M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 244M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.5M ±59% |
| [Geomean] | 103M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.50G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.65G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.85G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03G ±72% |
| [Geomean] | 4.72G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 197M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.01M ± 4% |
| [Geomean] | 46.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 391M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.5M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 396M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.5M ±50% |
| [Geomean] | 228M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.47G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.10G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 170M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.40G ±82% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.04G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 128M ±49% |
| [Geomean] | 952M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 755k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 2% |
| [Geomean] | 443k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.7M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.1M ±76% |
| [Geomean] | 42.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.65G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±73% |
| [Geomean] | 4.06G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 103M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.60M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 78.5M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 205M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.8M ±65% |
| [Geomean] | 116M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 596M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 139M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.27G ±227% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 100M ±62% |
| [Geomean] | 321M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 754k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 758k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |