| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e9df527f067d95a1d2b574e1855cf3ada76e2b7d |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T19:35:59Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T18:48:23.014007817Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.3/0 |
| upload-time | 2026-05-01T00:26:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 40.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.20GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.17GB ±30% |
| [Geomean] | 3.72GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.19GB ±32% |
| [Geomean] | 5.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.99GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.13GB ±17% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 233M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 240M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.9M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 238M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.5M ±58% |
| [Geomean] | 96.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.03G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01G ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.24G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.2G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.12G ±116% |
| [Geomean] | 4.71G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.71M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 203M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.68M ± 4% |
| [Geomean] | 44.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 364M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.0M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.2M ±48% |
| [Geomean] | 215M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.68G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.09G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 128M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.41G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.83G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 131M ±52% |
| [Geomean] | 923M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.0k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.31k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 751k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 749k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 438k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.87M ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.4M ±76% |
| [Geomean] | 39.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 990M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.12G ±115% |
| [Geomean] | 3.90G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 114M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 114M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.84M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 203M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.8M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 205M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.8M ±64% |
| [Geomean] | 103M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.39G ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 98.1M ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±191% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 102M ±63% |
| [Geomean] | 349M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 2% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 749k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 746k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.13M |