| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e137885d6831d7f196c2401034938b3fc2f6d7c6 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:53:54Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T00:29:28.666752977Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.30 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.30/0 |
| upload-time | 2026-05-01T06:04:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.10GB ±37% |
| [Geomean] | 3.75GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.18GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.26GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92GB ±33% |
| [Geomean] | 5.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.08GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.35GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.90GB ±18% |
| [Geomean] | 7.28GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 228M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.1M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 230M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.7M ±82% |
| [Geomean] | 88.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.41G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.54G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 697M ±141% |
| [Geomean] | 3.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.83M ± 6% |
| [Geomean] | 45.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.5M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.1M ±65% |
| [Geomean] | 206M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.21G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.22G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 123M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.40G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.54G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 105M ±84% |
| [Geomean] | 792M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.15M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.24M ±117% |
| [Geomean] | 33.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 700M ±140% |
| [Geomean] | 3.35G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 113M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.66M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.8M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 205M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 41.0M ±94% |
| [Geomean] | 95.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 723M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 91.4M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 515M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 77.2M ±106% |
| [Geomean] | 226M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |