| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5732f4b76a9dbcbf062d6ed4385b5d4ae4f08f4d |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T22:10:57Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T01:25:15.580831401Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.35/0 |
| upload-time | 2026-05-01T07:03:17Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 40.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.69GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.28GB ±28% |
| [Geomean] | 3.82GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.81GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.83GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.53GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.65GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 235M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 246M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.9M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 232M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 251M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.8M ±60% |
| [Geomean] | 108M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.29G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.5G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.37G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.96G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.7G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48G ±27% |
| [Geomean] | 5.24G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 204M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.71M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.75M ± 9% |
| [Geomean] | 43.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 396M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 95.0M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 369M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 411M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.4M ±52% |
| [Geomean] | 242M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.53G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.15G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 172M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.62G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.87G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±15% |
| [Geomean] | 1.04G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.0k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.24k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 735k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 740k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 435k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.5M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 145M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.3M ±76% |
| [Geomean] | 47.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.5G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.36G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.8G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23G ±81% |
| [Geomean] | 4.71G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 85.9M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 4.85M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 72.9M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 76.2M ±67% |
| [Geomean] | 122M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.47G ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 152M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 489M ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 166M ±14% |
| [Geomean] | 367M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 18.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 733k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 739k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.11M |