| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 5732f4b76a9dbcbf062d6ed4385b5d4ae4f08f4d |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T22:10:57Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T00:39:21.469905354Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.36/0 |
| upload-time | 2026-05-01T07:30:00Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.6µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.1µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.80GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.82GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.44GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.72GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.81GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.07GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.40GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.22GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.02GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.50GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.87GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 435M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 573M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 267M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 432M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 552M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 278M ±11% |
| [Geomean] | 405M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.64G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.1G ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.52G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.82G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.8G ±17% |
| [Geomean] | 10.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 225M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 178M ±41% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 828M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 408M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 779M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 981M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 441M ±22% |
| [Geomean] | 699M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.65G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.48G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 925M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.27G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.80G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31G ±81% |
| [Geomean] | 3.33G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09k ± 1% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 686k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 664k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.4k ± 0% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 229M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 226M ± 3% |
| [Geomean] | 191M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.58G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.9G ±12% |
| [Geomean] | 15.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 202M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 152M ±49% |
| [Geomean] | 151M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 305M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 309M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 302M ±17% |
| [Geomean] | 311M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 824M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 470M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 831M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.49G ±80% |
| [Geomean] | 946M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24M ± 1% |
| [Geomean] | 720k |