| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 19d2ce340195e3ae6286b500a387f5e869e85201 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T19:36:03Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T01:01:56.094048967Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.38 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.38/0 |
| upload-time | 2026-05-01T07:51:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.5µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.17GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.44GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.76GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.47GB ±11% |
| [Geomean] | 5.70GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.22GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.97GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.35GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 564M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 265M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 446M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 282M ±13% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.6G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.72G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.1G ±66% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 358M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 227M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 351M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 214M ±39% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 388M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 815M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.12G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 413M ±19% |
| [Geomean] | 701M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.19G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 880M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.81G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.09G ±119% |
| [Geomean] | 3.23G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 665k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 4% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.7G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.6G ±79% |
| [Geomean] | 14.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 124M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 204M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±44% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 330M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±16% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 721M ±198% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.42G ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.26G ±263% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 717k |