| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c9712872cceb0dc445be5d92817f1f0fa5a71f5c |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:53:15Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T03:49:33.820277844Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.43/0 |
| upload-time | 2026-05-01T09:24:48Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.04GB ±40% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.78GB ±39% |
| [Geomean] | 5.12GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.99GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.81GB ±18% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 230M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.0M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 217M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 229M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.9M ±101% |
| [Geomean] | 85.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.57G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 912M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.60G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.3G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 641M ±203% |
| [Geomean] | 3.94G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 185M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.69M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.66M ± 5% |
| [Geomean] | 43.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.1M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.5M ±80% |
| [Geomean] | 196M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.56G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.70G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 111M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.24G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.40G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.2M ±77% |
| [Geomean] | 791M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.52k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.7k ± 1% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.29M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.84M ±160% |
| [Geomean] | 30.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 894M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 630M ±220% |
| [Geomean] | 3.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 93.3M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.40M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 44.2M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.4M ±126% |
| [Geomean] | 86.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 743M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 82.6M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.5M ±108% |
| [Geomean] | 249M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |