| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | aa62c187491e3e317ed80ca1f930393ca5260299 |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T19:30:22Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T05:26:51.529426972Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.49 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.49/0 |
| upload-time | 2026-05-01T10:45:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20GB ±12% |
| [Geomean] | 3.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.59GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.40GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 37.6M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.01M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.81M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 37.9M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.89M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.69M ±28% |
| [Geomean] | 9.92M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.37G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.37G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.28G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 929M ±28% |
| [Geomean] | 1.95G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.38M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 1.40M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 139M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.96M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.86M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 140M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.81M ±17% |
| [Geomean] | 9.05M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 249M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.36M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.56M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 252M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.21M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.61M ±19% |
| [Geomean] | 16.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.55M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.95M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.28M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.93M ±43% |
| [Geomean] | 3.41M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.37G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.22G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 929M ±30% |
| [Geomean] | 1.15G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 711k ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 610k ±34% |
| [Geomean] | 591k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |