| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | cb994d85ff1f8185fe988f3c62ce0dedda5d03ef |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:52:40Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T05:57:50.934332828Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.53 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.53/0 |
| upload-time | 2026-05-01T11:33:56Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.66GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.16GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.53GB ±33% |
| [Geomean] | 3.82GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.94GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.39GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.83GB ± 3% |
| [Geomean] | 5.36GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.00GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.61GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 225M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 234M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.5M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 232M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.6M ±17% |
| [Geomean] | 95.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.85G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 787M ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.50G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69G ±35% |
| [Geomean] | 4.60G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.47M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.50M ± 4% |
| [Geomean] | 42.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.2M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 98.1M ±14% |
| [Geomean] | 216M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.75G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.60G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 104M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.71G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.83G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 163M ±14% |
| [Geomean] | 942M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 774k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.52M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.4M ±21% |
| [Geomean] | 38.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 808M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70G ±34% |
| [Geomean] | 4.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.8M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 102M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.41M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 41.4M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.1M ±77% |
| [Geomean] | 101M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 662M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 76.9M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.26G ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 137M ±17% |
| [Geomean] | 306M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |