| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d0aedae1e246cf86f393dee271c81f12e5b11ad5 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:08:50Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T07:04:08.530694692Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.55 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.55/0 |
| upload-time | 2026-05-01T12:39:19Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.07GB ±38% |
| [Geomean] | 3.75GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.18GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.88GB ±34% |
| [Geomean] | 5.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.12GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.85GB ±17% |
| [Geomean] | 7.33GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 228M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.7M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 225M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.3M ±83% |
| [Geomean] | 87.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.55G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.96G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 834M ±174% |
| [Geomean] | 4.07G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.84M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.78M ± 8% |
| [Geomean] | 43.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.4M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.2M ±73% |
| [Geomean] | 202M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.73G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 117M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.69G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 103M ±63% |
| [Geomean] | 804M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 780k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 2% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.07M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.86M ±123% |
| [Geomean] | 32.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.2G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 825M ±177% |
| [Geomean] | 3.72G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 96.5M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 80.7M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.15M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.2M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 37.6M ±101% |
| [Geomean] | 91.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.45G ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.9M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.23G ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.5M ±94% |
| [Geomean] | 330M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 778k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.15M |