| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | cb994d85ff1f8185fe988f3c62ce0dedda5d03ef |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:52:40Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T07:05:42.449908927Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.57 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.57/0 |
| upload-time | 2026-05-01T12:47:00Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.68GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.21GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.40GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.19GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.11GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.24GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.52GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.61GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.8M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.54M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.76M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 54.2M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.72M ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.85M ± 9% |
| [Geomean] | 12.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.87G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.47G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.76G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 962M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 1.99G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.5M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.66M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 159M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.03M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 157M ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.71M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48M ± 5% |
| [Geomean] | 12.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 351M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 145M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.01M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 379M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 97.5M ±192% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.18M ± 9% |
| [Geomean] | 56.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.36M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.01M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.63M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06M ± 5% |
| [Geomean] | 3.21M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.42G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 906M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 8% |
| [Geomean] | 1.13G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.61M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 810k ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.35M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 850k ±18% |
| [Geomean] | 1.11M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |