| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | e137885d6831d7f196c2401034938b3fc2f6d7c6 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:53:54Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T08:12:09.15675289Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.62 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.62/0 |
| upload-time | 2026-05-01T15:07:32Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.53GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.08GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.35GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.06GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.52GB ±13% |
| [Geomean] | 5.60GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.73GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.16GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.68GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.33GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 545M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 289M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 556M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±12% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.3G ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.29G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ±11% |
| [Geomean] | 11.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 365M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 226M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 360M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±27% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 790M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 430M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 812M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 418M ±20% |
| [Geomean] | 707M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.89G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.51G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.47G ±205% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.11G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.16G ±55% |
| [Geomean] | 3.90G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 661k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.7k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 670k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.9k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 184M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 175M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 4% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.4G ±76% |
| [Geomean] | 15.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±31% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| [Geomean] | 327M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 966M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 992M ±198% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.28G ±120% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.07k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 715k |